reklama

Robme veci lepšie

Ad: Väčšinový volebný systém - nádeje a ilúzie (SME 28.2.2012) Dovolím si krátku pripomienku  k článku pána Zemka, v ktorom prípadným zmenám väčšinového volebného systému nedáva  veľkú nádej na zlepšenie spoločensko-politických pomerov na Slovensku. Určite by to nebol všeliek a v mnohom sa dá s článkom súhlasiť s výnimkou  jedného "totalitno-monopolného" volebného obvodu, ktorým je v súčasnosti cele územie SR. A preto skúsim iný pohľad na vec, ktorý chce prispieť k pluralite názorov o volebných systémoch na Slovensku , ktoré by lepšie zodpovedali dnešnej úrovni poznania a stavu spoločnosti,  a to aj pri zachovaní  väčšiny argumentov deklarovaných v článku pána Zemka, ktorého vždy  rad čítam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak je sloboda a demokracia v spoločnosti charakterizovaná, okrem iného, aj viac alebo menej regulovanou hospodárskou súťažou, ktorá by mala vygenerovať najlepších na trhu, tak prečo tento princíp neuplatniť aj vo vnútrostraníckej demokracii politických strán, nakoľko v prvom rade tieto strany sú v ústave zakotvené ako nositelia politického pokroku a pridanej hodnoty v demokratickej spoločnosti ("banánové deti" sa už chvalabohu nepamätajú, že kedysi to bola v legendárnom čl. 4 socialistickej ústavy len strana komunistická s akousi robotníckou triedou...). Totiž v prípade tzv. kombinovaného volebného systému s uplatnením regionálneho princípu si viem predstaviť kandidátky strán napr. v 8-ich(?) volebných regiónoch (s max. 20-mi menami?), ktoré by vytvorili oveľa lepšie konkurenčné prostredie v rámci samotných politických strán alebo volebných zoskupení ako v súčasnom systéme. Takýto systém - nech ho nazveme akokoľvek - by určíte prispel aj k lepšej motivácii kandidátov ako aj k vnútrostraníckej pluralite názorov a rozvoju názorových prúdov. Predpokladá to však elementárnu "politickú kultúru" v samotných stranách, ktorých lídri by nesmeli svojich vnútrostraníckych-oponentov vylučovať napr. prostredníctvom svojich lojálnych straníckych súdov a pod., ako je pomaly nepísaným pravidlom v slovenskej partokracii alebo plutokracii ? (Na rozdiel od partokracie výstižný termín plutokracia pozná aj slovenská wikipedia...).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lebo aj pre normálny každodenný život občana a voliča je oveľa lepšie, ak politické strany nefungujú na princípoch obchodných spoločností , ale ako hodnoto-tvorné zoskupenia kvalitných a fundovaných ľudí nielen v centre, ale aj v regiónoch.

lm

Ladislav Mihalčík

Ladislav Mihalčík

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám takú čudnú zásadu, že napíšem niečo len vtedy, keď nemôžem nenapísať...Ale vraj aj tak už je všetko zapísané v Biblii... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu