Hlavne, že sa máme radi.

Autor: Ladislav Mihalčík | 19.3.2013 o 19:47 | (upravené 19.3.2013 o 19:56) Karma článku: 6,39 | Prečítané:  298x

Vidieť  našich ostatných česko-slovenských prezidentov, ako si pred ukončením svojich mandátov  navzájom  „libují“,  vyznamenávajú sa  a vychvaľujú  jeden pred druhým  rozdelenie  spoločnej republiky spred dvadsiatich rokov, na ktorom  oni a ich okolie  parádne „zarobili“, príde mi  tak trocha smiešne  a  pripomína  povinné  cviky politikov a predstaviteľov  bývalých  RVHP krajín  na letiskách a hradoch z čias železnej opony.

Na druhej strane, málokto si už spomenie, že k rozdeleniu spoločného štátu, ktorého už názov zahrňoval  oba národy  zastúpené v poradí podľa počtu obyvateľov, (kto vie napríklad priamo z  názvu krajiny, že štátotvorné národy Belgicka sú Flámi a Valóni...), bolo uskutočnene bez referenda a vôle väčšiny obyvateľov.

Vtedy post-totalitné myslenie u politikov na oboch stranách prevalcovalo aj náznak ľudového hlasovania,  ktoré  by ani dnes, myslím si,  nepotvrdilo  pragmatickosť  ich vtedajšieho politického verdiktu. Rozdelili  väčší   štát  so zavedenou značkou vo svete  a  väčší  trh bez jazykových bariér  na dva menšie celky...a tie vzápätí  museli, a Slovensko určite viac, začínať prakticky od začiatku v už vtedy  integrujúcej sa Európe.

A že sú, na druhej strane, vraj vzájomné  vťahy  Čechov a Slovákov lepšie ako  predtým,   je možno tiež  len  fixná idea politikov. No tak  skúsme si predstaviť, čo by sa asi také  stalo, ak by sme dnes boli stále v Československu?  Určite po počiatočných  ťahaniciach s kompetenciami, by sme predsa každý vo vlastnom  záujme museli usúdiť, že napríklad okrem bezpečnosti , armády  a zahraničia  je rozumné   si o ostatných veciach  rozhodovať v Bratislave a v Prahe nejakým  konfederatívnym  spôsobom,  s cieľom  lepšie čeliť  v nových trhových podmienkach demokratickej  únie  aj rizikám  voľného trhu a pod.  Iste aj s dôrazom na profesionalizáciu  a efektivitu   štátnej správy a  kontinuitu spoločných kultúrnych a spoločenských  tradícií, morálku nevynímajúc .  A o  čo by sme asi tak za tých 20 rokov  prišli my na Slovensku ? Áno,  napríklad okrem zástavy a o druhú  časť hymny aj o tvrdý mečiarizmus  a jeho všetky klony, ktoré z  neho postupne vyrástli...A  o čo by prišli bratia Česi? Určíte by to vedeli povedať najlepšie oni, ale možno  aj ich  „blbá nalada“ by nebola až taká blbá ...

Tak teda, kto a čo získal na rozdelení spred  dvadsiatich  rokov?  A v čom je to lepšie alebo výhodnejšie pre nás Slovákov? Tak napríklad aj v tom, že konečne máme sami na sebe možnosť  vyskúšať  a bez „diktátu“ z Prahy alebo Moskvy, (ale len z Bruselu),  nielen ako sa máme radi s Čechmi, ale hlavne  ako sa „máme radi“ my Slováci vo vlastnej samospráve, t.j.   ako sa nenávidíme a navzájom podrážame, aký sme nejednotní, nekoncepční a neprofesionálni, akí sme biedni a chudobní duchom, akí sme vazalmi mamony a ako nepodporujeme rodinu, hoci každý o tom bľabotáme...Zdá sa mi, že najväčším prínosom rozdelenia spred dvadsiatich rokov je poučenie pre budúce generácie, ak  ich vôbec s Božou pomocou  zachováme, o tom, ako sa treba pravidelne vracať, napriek internetu,  aj k dedičstvu otcov a napríklad  aj k trom  Svätoplukových prútom . Že by sa predsa  tie  dejiny pravidelne opakovali ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák o kauze Bašternák: Nič som neustál, situácia sa môže ešte zomlieť

Minister vnútra Robert Kaliňák sa po konci konferencie Smeru ponáhľal.

ŠPORT

Hral proti slávnej Barcelone, dnes je rád, keď sa môže osprchovať

Niektorým mladým sa nechce trénovať, hovorí Ľuboš Perniš.

KULTÚRA

Filmové novinky, ktoré sa tento týždeň oplatí vidieť v kinách

Pozrite si prehľad filmov, ktoré majú premiéru v kinách


Už ste čítali?