Volebný systém na Slovensku a duch doby

Autor: Ladislav Mihalčík | 1.2.2011 o 9:34 | Karma článku: 2,95 | Prečítané:  622x

Hovorí sa, že každý národ má takú vládu, akú si zaslúži. Zodpovedá teda štatisticky zloženie parlamentu a vlády názorovo-politického  spektru a mysleniu občanov SR  danej doby vrátane menšinových názorov  (lebo vraj aj o tom ma byť demokracia...)? Odpoveď na takúto otázku, ako každý asi tuší, závisí od objektivity kritérií a indikátorov, ktorými danú vec chceme posudzovať. Napr. oficiálne štatistiky napovedia, že doterajšie výsledky volieb viac–menej vždy potvrdili výstupy predvolebných prieskumov, ale s dovetkom, že to platilo pre volebnú účasť  spravidla okolo 50 % a v tzv. pomernom volebnom systéme a pre jedenmandátový  „postkomunistický“ volebný obvod.

Prečo však v niektorých rozvinutých demokraciách vrátane anglickej napr. volebné obvody prehodnocujú v pravidelných 10-15 ročných intervaloch? A vraj aj pri  podrobnejšej analýze nemeckej politickej scény v medzivojnovom období, by pri  kombinovanom alebo väčšinovom volebnom systéme „veľký vodca“ neuchvátil jednoznačne  politickú moc v krajine...

A čo tzv. povinná účasť voličov vo voľbách, ktorá tiež v niektorých rozvinutých demokraciách už zasadila korene. Iste je to otázka na širšiu diskusiu, v ktorej by jeden z názorových prúdov mohol obsahovať tzv. pozitívnu penalizáciu,  t.j. napr. priznanie  daňového bonusu v prípade účasti občana na voľbách. Lebo jedným z hlavných cieľov takejto reformy  s veľkým „R“ by malo byť  aj zlepšenie motivácie voličov  prichádzať k voľbám v maximálnom počte a s maximálnymi informáciami.

Preto vivat náš mladý minister vnútra, vivat parlamentná skupina, ktorí problematiku  volebného systému a vecí súvisiacich po rokoch otvárajú aj na Slovensku s predsavzatím dôjsť k dohode konsenzom naprieč  politickému spektru!

A nám obyčajným ľudom (hlavne s malým „o“)  zostáva v tejto  historickej chvíli  len  dúfať, že táto zmysluplná aktivita našich parlamentárov  neskončí ako už viackrát v minulosti prehlásením „lídrov“ o  tzv. politickej  (rozumej „partokratickej“ ) nevôli, lebo potom bude i naďalej  platiť, že  občania SR majú takú vládu, aký majú (obmedzený) politický volebný systém.

 

mihalcik.blog.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?