Tak trocha iný pohľad na gorilu

Autor: Ladislav Mihalčík | 22.1.2012 o 11:42 | (upravené 22.1.2012 o 12:23) Karma článku: 4,93 | Prečítané:  947x

V poslednej dobe sa  vraj niektorým  štátom únie  vrátane  Slovenska podarilo  predať  štátne  dlhopisy akýmsi investorom, ktorí sú verejnosti  neznámi. To môže tiež  znamenať , že títo  investori majú  k nám akú-takú  dôveru  a dúfajú   v zhodnotenie investícií  do slovenského štátu . Podobne ako banka, ktorá  zarobí na úrokoch  napr. hypoúveru, ktorý sa rozhodne poskytnúť  občanovi. Vraj  pri nesplácaní takého úveru  má väčší problém  banka ako občan-jednotlivec.

Analógia banky  s úverovaním   štátu neznámymi  investormi  ma vedie aj k takejto úvahe.  Budú všetky tie neznáme  „gorily" ,  ktoré  založia štát  ako viac-menej vždy neschopnú inštitúciu  na zhodnocovanie investícii ,  čakať  so založenými rukami, ak vlády-akékoľvek  nekonajú v ich prospech ?  Možno je takéto prirovnanie  trocha  pritiahnuté za vlasy. Ale možno aj nie, zvlášť  ak  si uvedomíme , že v slovenskej  „partokratickej" demokracii, okrem iného  stále s jedným komunistickým  volebným  obvodom,  sa už otvorene hovorí o ovládaní  politiky -  rozumej  jednotlivých ústavou deklarovaných strán -  finančnými skupinami z pozadia. Všetko je asi navonok vlastne legálne, ale určite nie celkom legitímne  a možno  nejaká Penta je len špička ľadovca.

Paradox  dnešnej doby, ktorá je chvalabohu už bez ideologického  diktátu,  ale  bohužiaľ  často aj bez diktátu morálky,  je v tom, že všetko je založené na diktáte peňazí. A preto nielen bankár  diktuje svojmu veriteľovi, ale aj developer diktuje z pozadia architektovi, autorovi často diktuje vydavateľ  a  neschopnej  štátnej moci pod rúškom  partokracie  možno  „diktuje" akási  burza investorov, a to asi  úplne nekontrolovateľným spôsobom.

Asi by bolo potrebné,  aby v „chrámoch  demokracie" znova niekto poprevracal stoly peňazomencom a vyhnal ich preč do tmy - „tam, kde bude hlad a škrípanie  zubov...".  A že  by to mali byť voliči,  snáď  mnohí cítime. Ale asi to v tejto našej  slovenskej   „gubernii"  znova nebude možné  s nateraz  platným volebným systémom  vrátane jedného  komunistického volebného obvodu , s právom veta generálneho prokurátora na zastavenie  akéhokoľvek  vyšetrovania, a či popretím rozhodnutia jedného štátneho orgánu iným štátnym orgánom a pod.  Za takýchto predpokladov sa Havlov profesionálne-občiansky princíp  v riadení štátu bude presadzovať asi len veľmi ťažko.

Zmena ústavy, stávajúceho volebného systému a "povinná" účasť vo voľbách  by určite odhalila ďalšie rezervy  našej 20-ročnej  neskúsenej a skorumpovanej demokracie...alebo , že by som si ozaj dobre prečítal Marxov  Kapitál?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?