Antigorila, banánové deti, ... a čo ďalej ?

Autor: Ladislav Mihalčík | 21.2.2012 o 3:58 | (upravené 21.2.2012 o 4:20) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  707x

Konečne som pochopil, (ale mi to trvalo...), spočiatku nie celkom zrejmú požiadavku  "banánových detí" o odklade  volieb,  ktorá zaznela ako  jedna  z chaoticky nastoľovaných postulátov  antigorily   vrátane potreby principiálnej  zmeny  volebného systému  - rozumej kvalitatívnej  zmeny  volebných pravidiel ako otvorenej súťaže  politických strán a osobností s uplatnením pomerného a regionálneho princípu.  Odloženie volieb malo svoju  vnútornú logiku v tom, že principiálne požiadavky  vylepšovania slovenskej  demokracie sa v danej časovej tiesni mohli dostať do volebných programov relevantných strán  len za predpokladu, ak by sa s takými požiadavkami ulice vedeli tieto  relevantné strany aj stotožniť. A na by bol malý odklad  volieb asi nevyhnutný.

Ale na margo antigorily  treba tiež objektívne pripomenúť,  že sa nejedná  celkom o nový  vynález banánových detí , lebo v nedávnej  Dzurindovej vláde  už  zmena volebného  systému a profesionalizácia štátnej  správy boli dokonca  zakotvené  priamo  vo vládnom programe koalície  - na to prvé  za ministra Palka vraj nebola politická vôľa, to druhé,  t.j. britský model profesionálneho výberu štátnych úradníkov (rozumej  Úrad pre štátnu službu ) Dzurindova vláda    nielen zriadila , ale ho na konci toho istého volebného obdobia  paradoxne  a z (ne)pochopiteľných dôvodov aj zrušila ... Parafrazujúc   Václava Havla, môžeme mať demokratických inštitúcií na kilometre, veľmi nepomôžu,   pokiaľ v nich nevládne aj „duch demokracie".  A  práve preto treba občas pozorne počúvať aj mladý hlas z ulice .

Ale  nádej umiera posledná - bodaj by avizované okrúhle stoly  a  pokračovanie námestí priniesli  novú pridanú hodnotu slovenskej demokracii! Len aby to netrvalo ďalších 20 rokov.

lm

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Bankár: Sme hákliví na ľudí, čo chodia do banky vkladať peniaze

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

KOMENTÁRE

Keď sa z nájomného vraha stane Superstar

Scény pri prepustení Kajínka pripomínali skôr rockový koncert.


Už ste čítali?