Robme veci lepšie

Autor: Ladislav Mihalčík | 4.3.2012 o 20:57 | (upravené 4.3.2012 o 22:30) Karma článku: 3,97 | Prečítané:  204x

Ad: Väčšinový volebný systém - nádeje a ilúzie (SME 28.2.2012) Dovolím si krátku pripomienku  k článku pána Zemka, v ktorom prípadným zmenám väčšinového volebného systému nedáva  veľkú nádej  na zlepšenie spoločensko-politických pomerov na Slovensku. Určite by to nebol všeliek a v mnohom sa dá s článkom súhlasiť s výnimkou  jedného "totalitno-monopolného" volebného obvodu, ktorým je v súčasnosti cele územie SR. A preto skúsim iný pohľad na vec, ktorý chce prispieť k pluralite názorov o volebných systémoch na Slovensku , ktoré by lepšie zodpovedali dnešnej úrovni poznania a stavu spoločnosti,  a to aj pri zachovaní  väčšiny argumentov deklarovaných v článku pána Zemka, ktorého vždy  rad čítam.

Ak je sloboda a demokracia v spoločnosti charakterizovaná, okrem iného, aj viac alebo menej regulovanou hospodárskou súťažou, ktorá by mala vygenerovať najlepších na trhu, tak prečo tento princíp neuplatniť aj vo vnútrostraníckej demokracii politických strán, nakoľko v prvom rade  tieto strany  sú v ústave zakotvené ako nositelia politického pokroku a pridanej hodnoty v demokratickej  spoločnosti ("banánové deti" sa už chvalabohu nepamätajú, že kedysi to bola v legendárnom  čl. 4  socialistickej ústavy len strana komunistická s akousi robotníckou triedou...). Totiž v prípade tzv. kombinovaného volebného systému s uplatnením regionálneho princípu si viem predstaviť  kandidátky strán napr. v 8-ich(?) volebných regiónoch (s max. 20-mi menami?), ktoré by vytvorili  oveľa lepšie konkurenčné prostredie  v rámci samotných politických strán alebo volebných zoskupení ako v súčasnom systéme. Takýto systém - nech ho nazveme akokoľvek - by  určíte prispel aj k lepšej motivácii kandidátov ako aj k vnútrostraníckej pluralite názorov a rozvoju názorových prúdov.  Predpokladá to však elementárnu "politickú kultúru" v samotných stranách, ktorých  lídri by nesmeli svojich vnútrostraníckych-oponentov vylučovať napr. prostredníctvom svojich lojálnych straníckych súdov a pod., ako je pomaly nepísaným pravidlom v slovenskej partokracii alebo plutokracii ? (Na rozdiel od partokracie výstižný termín plutokracia pozná aj slovenská wikipedia...).

Lebo aj pre normálny    každodenný život  občana a voliča  je oveľa lepšie,  ak politické strany nefungujú  na princípoch obchodných  spoločností , ale ako hodnoto-tvorné zoskupenia kvalitných a fundovaných ľudí nielen v centre, ale aj v regiónoch.

lm

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?