reklama

Hlavne, že sa máme radi.

Vidieť našich ostatných česko-slovenských prezidentov, ako si pred ukončením svojich mandátov navzájom  „libují“, vyznamenávajú sa a vychvaľujú jeden pred druhým rozdelenie spoločnej republiky spred dvadsiatich rokov, na ktorom oni a ich okolie parádne „zarobili“, príde mi tak trocha smiešne  a  pripomína  povinné  cviky politikov a predstaviteľov  bývalých RVHP krajín na letiskách a hradoch z čias železnej opony.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Na druhej strane, málokto si už spomenie, že k rozdeleniu spoločného štátu, ktorého už názov zahrňoval  oba národy zastúpené v poradí podľa počtu obyvateľov, (kto vie napríklad priamo z názvu krajiny, že štátotvorné národy Belgicka sú Flámi a Valóni...), bolo uskutočnene bez referenda a vôle väčšiny obyvateľov.

Vtedy post-totalitné myslenie u politikov na oboch stranách prevalcovalo aj náznak ľudového hlasovania,  ktoré  by ani dnes, myslím si,  nepotvrdilo  pragmatickosť  ich vtedajšieho politického verdiktu. Rozdelili  väčší štát so zavedenou značkou vo svete a  väčší  trh bez jazykových bariér na dva menšie celky...a tie vzápätí  museli, a Slovensko určite viac, začínať prakticky od začiatku v už vtedy integrujúcej sa Európe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A že sú, na druhej strane, vraj vzájomné vťahy  Čechov a Slovákov lepšie ako predtým,  je možno tiež len  fixná idea politikov. No tak  skúsme si predstaviť, čo by sa asi také  stalo, ak by sme dnes boli stále v Československu? Určite po počiatočných  ťahaniciach s kompetenciami, by sme predsa každý vo vlastnom záujme museli usúdiť, že napríklad okrem bezpečnosti , armády a zahraničia je rozumné   si o ostatných veciach rozhodovať v Bratislave a v Prahe nejakým  konfederatívnym  spôsobom,  s cieľom lepšie čeliť v nových trhových podmienkach demokratickej  únie  aj rizikám  voľného trhu a pod.  Iste aj s dôrazom na profesionalizáciu a efektivitu  štátnej správy a  kontinuitu spoločných kultúrnych a spoločenských  tradícií, morálku nevynímajúc . A o  čo by sme asi tak za tých 20 rokov  prišli my na Slovensku ? Áno,  napríklad okrem zástavy a o druhú  časť hymny aj o tvrdý mečiarizmus a jeho všetky klony, ktoré z neho postupne vyrástli...A  o čo by prišli bratia Česi? Určíte by to vedeli povedať najlepšie oni, ale možno aj ich  „blbá nalada“ by nebola až taká blbá ...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak teda, kto a čo získal na rozdelení spred  dvadsiatich  rokov? A v čom je to lepšie alebo výhodnejšie pre nás Slovákov? Tak napríklad aj v tom, že konečne máme sami na sebe možnosť vyskúšať  a bez „diktátu“ z Prahy alebo Moskvy, (ale len z Bruselu), nielen ako sa máme radi s Čechmi, ale hlavne  ako sa „máme radi“ my Slováci vo vlastnej samospráve, t.j.   ako sa nenávidíme a navzájom podrážame, aký sme nejednotní, nekoncepční a neprofesionálni, akí sme biedni a chudobní duchom, akí sme vazalmi mamony a ako nepodporujeme rodinu, hoci každý o tom bľabotáme...Zdá sa mi, že najväčším prínosom rozdelenia spred dvadsiatich rokov je poučenie pre budúce generácie, ak  ich vôbec s Božou pomocou  zachováme, o tom, ako sa treba pravidelne vracať, napriek internetu, aj k dedičstvu otcov a napríklad  aj k trom  Svätoplukových prútom . Že by sa predsa tie dejiny pravidelne opakovali ?

Ladislav Mihalčík

Ladislav Mihalčík

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám takú čudnú zásadu, že napíšem niečo len vtedy, keď nemôžem nenapísať...Ale vraj aj tak už je všetko zapísané v Biblii... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu