Piešťany a korunovačný klenot Shreierovcov

Autor: Ladislav Mihalčík | 16.8.2013 o 9:21 | (upravené 16.8.2013 o 9:47) Karma článku: 3,95 | Prečítané:  587x

Tlačová správa Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a.s. (SLKP) - datovaná  5.8.2013 - uverejnená v posledných dňoch  v miestnych  piešťanských periodikách a na elektronických „PN-kach“  o vzťahu dedičov pána Shreiera (t.j. nového majiteľa SLKP po privatizácii v r. 2002) k piešťanským kúpeľom je po dlhšom čase, myslím, kľúčovou informáciou najmä pre piešťanskú  verejnosť. Odhliadnuc od dôvodov, na základe ktorých uvedená správa vznikla, je  pre rozvoj Piešťan a regiónu najdôležitejší prísľub  ďalších investícii do piešťanských kúpeľov, a teda aj do kedysi vraj  svetoznámeho  kúpeľného mesta, v ktorom  ani   po 20-ich rokoch od zavedenia  trhového hospodárstva a demokracie nie je k dispozícii   celoročné a plnohodnotné  kúpalisko alebo tzv.  „akvapark“  s termálnou vodou.

Veď pravidelná  navštevovanosť  Evy v časoch nedávno-minulých bola samozrejmosťou pre takmer každú piešťanskú  rodinu  – o cezpoľných návštevníkoch a kúpeľných hosťoch ani nehovoriac. Eva bola vždy symbolom letnej sezóny  v našom kúpeľnom meste, plnila oddávna dôležitú spoločensko-rekreačnú funkciu aj oveľa lepšie,  ako dnes nové akvaparky  v mnohých iných mestách a regiónoch v okolí vrátane akvacentra na Margitinom ostrove v Budapešti, ktorým mestám môžeme ako Piešťanci  dnes len závidieť.

A preto netreba zabúdať a cteným novým majiteľom, resp. väčšinovým akcionárom znova pripomenúť , že kúpele sa nachádzajú  nie len na  „ostrove“ ale aj v „meste“ a „Génius Loci“ kúpeľov  spoluvytvárali, okrem iného, vždy aj Eva aj  Slovan  -  aj ostrov aj mesto.

Dnes,  do neba o záchranu volajúci vrak Slovana, už totiž nesvedčí  o prioritách „mladých Schreirovcov“ do kúpeľníctva na Slovensku. O dôvodoch môžeme my občania  mesta a pamätníci slávnych tanečných  popoludní na terase Slovana  a festivalových koncertov v sále s výbornou akustikou  viesť  len siahlodlhé debaty, ktoré by určite obohatil  kompetentný komentár  akcionárov. Podľa môjho názoru takéto  vyjadrenia sú majitelia a väčšinový akcionár najmä s odstupom času dlžní tomuto mestu (s malým „m“), a to aj preto, že Mesto Piešťany  žiadalo v r. 2001 vo  svojom  niekoľkostranovom  liste adresovanom vtedajšiemu šéfovi Fondu národného majetku (FNM) a príslušným ministerstvám, aby sa v poprivatizačnej „povinnej“ investícii  nového majiteľa  objavil SLOVAN a také riešenie  kúpaliska EVA, ktoré zodpovedá dlhodobým tradíciám a potrebám nielen  kúpeľných hostí, ale aj domácich občanov a ich rodín ako aj ostatných  návštevníkov nášho kúpeľného mesta. Inšpiráciou bolo nielen  urýchľovania reprivatizačného procesu pred blížiacim sa koncom volebného obdobia,  ale najmä   príklad  bratov Winterovcov, ako pravdepodobne zatiaľ jediných vizionárov rozvoja nášho regiónu za posledných 100 rokov, ktorí však kúpele mali vždy len v správe a nikdy ich nevlastnili.

Vzhľadom na horeuvedenú tlačovú informáciu o krátkej návšteve „mladých  Schreierovcov“   v Piešťanoch je na mieste sa pýtať aj pána primátora a pánov poslancov, ako  prezentujú  naše-piešťanské  žiaľ len 10%-né práva ale aj povinnosti na valných zhromaždeniach SLKP. Dnes  o to viac, ak majitelia  naznačujú  ochotu ďalej do svojho majetku v Piešťanoch investovať. Mesto ako plnohodnotný akcionár SLKP má právo a povinnosť  pýtať sa  ako ďalej so Slovanom  a Evou!  Inak  reprivatizácia SLKP  z  počiatku tohto tisícročia nebude plniť poslanie a účel zákona o veľkej privatizácii, podľa ktorej prebehla. A potom právom  každý bližšie neinformovaný občan  môže dať  za pravdu aj ekonomickej poprivatizačnej  úvahe a komentárom uverejneným napr. v diskusii na citovaných PN-kách (http://www.pnky.sk/aktuality/b-schreier-povazoval-kupele-za-korunovacny-klenot-svojho-majetku/)!

 

Ladislav Mihalčík, rodák a občan Pieštan

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?